Press "Enter" to skip to content

Anaconda,Jupyter Notebook

Yaşar SAFALI 0

Anaconda Jupyter Not Defteri

Anaconda

Anaconda Jupyter Notebook

Anaconda Jupyter Notebook

Python 3.x versiyonlarında yer alan kütüphaneleri kurmak kullanıcılara bazen ciddi sorunlar çıkarabilmektedir.Standart kütüphaneler kolaylıkla kurulabilse de özellikle veri bilimiyle uğraşanların kullandığı bazı kütüphaneleri projeye dahil etmek her zaman çok kolay olmaz. Python veri bilimi alanında geliştiricilere kolaylık sağlamak için Anaconda isimli bir Enterprise piyasaya sürdü. Anaconda şu anda Windows uzerinde dogru dürüst veri analiz Python paketlerini kurabilmek için neredeyse tek cözüm. Bu sürüm bünyesinde 100 hazır kütüphane bulundururken 700 kütüphaneyi de conda isimli paket yöneticisiyle kurma olanağı sağlar. Bu sayede gerek veri bilimi gerekse diğer alanlarla ilgili ihtiyaç duyulabilecek her modül projelere rahatlıkla dahil edilebilmektedir. Burada yer alan linkten(https://www.continuum.io/downloads) Anaconda dağıtımını bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Anaconda ile birlikte bilgisayarımıza Jupyter Notebook ve Spyder kurulumu gerçekleşecektir. Anaconda bilgisayarımıza kurulduktan sonra artık Anaconda Navigator ve Anaconda Prompt(Anaconda komut satırı) bilgisayarımızda aktif olarak kullanılabilecektir. Anaconda Navigator ile yeni Python paketleri yükleyebilir ve güncellemeleri yapabilirsiniz. Ayrıca soldaki menüyü kullanarak veri analizi konusundaki ders notlarına, eğitim videolarına ve çalışma gruplarına erişebilirsiniz. Makine öğrenmesi, verilerin görsellenmesi, matematik kütüphaneleri, web frameworkleri, cloud servislerinin apilerini kullanmak için gerekli kütüphaneler, geliştirme ortamları, animasyon, 3d opengl vb..gibi alanlarda gerekli kütüphanelerin tam listesini bu adresten indirebilirsiniz. Anaconda da paket kurulumu yapmak için artık pip install komutu yerine conda install komutunu kullanabiliriz.

Jupyter NoteBook

Jupyter Notebook oldukça yararlı bir araçtır.Aldığımız notları ve hesaplamaları bir arada tutmak için kullanabileceğimiz bir veri defteridir. Not tutma,hesaplama yapmanın yanı sıra bizlere Python kodları yazma olanağıda sağlar.Tek başına yüklenebilmektedir.Ancak Anaconda dağıtımını bilgisayarımıza yüklediysek Jupyter Notebook’un da sahibi olmuşuzdur.Jupyter Notebook’u çalıştırmak için komut satırına jupyter notebook yazmamız yeterlidir.Komut çalıştıktan sonra tarayıcımız da Jupyter Notebook http://localhost:8888/tree adresinde açılacaktır. Eğer tarayıcımızda otomatik olarak açılmıyorsa adres satırına http://localhost:8888/tree adresini yazıp çalıştırabiliriz.Bunun yanı sıra Anaconda Navigator programını çalıştırdığımızda karşımıza Jupyter Notebook’u çalıştırma seçeneği çıkacaktır.

Bu yazımızda Anaconda Ve Jupyter Notebook’a değindik bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir