Press "Enter" to skip to content

Java Final Kullanımı

Gözde Nergiz 0

Java Final Kullanımı

Bu yazımızda Java Final Kullanımı nı inceleyeceğiz.Final ifadesinin kelime anlamı “son” demektir.Bu anlamdan yola çıkacak olursak “son” bize bir ipucu vermektedir.Java’da bu ifadenin kullanıldığı yapı birdaha değiştirilemez,yapının tanımlandığı yer son hali,son değeridir.Java’da Final anahtar kelimesi; sınıflar,metotlar,metot parametreleri ve değişkenler için kullanılır.

1) Sınıflar için: Bir sınıf Final olarak tanımlanırsa o sınıftan alt sınıflar oluşturulamaz.

Örnek: Hayvan isimli bir üst sınıfımız ve kedi isimli bir alt sınıfımız olsun.

/*
 * To change this license header, choose License Headers in Project Properties.
 * To change this template file, choose Tools | Templates
 * and open the template in the editor.
 */
package finalanahtari;

/**
 *
 * @author Gozde
 */
public final class hayvan {
       
}

Kedi alt sınıfımız,hayvan üst sınıfımızdan kalıtım almaya çalışıyor.Fakat hayvan sınıfımızı Final olarak tanımladığımız için kedi alt sınıfımız hayvan sınıfından kalıtım alamayacak ve hata verecek.

2) Metotlar için: Final olarak tanımlanan metot alt sınıflar tarafından override edilemez.(Override: Ezmek,geçersiz kılmak anlamına gelmektedir.Üst sınıfta tanımlanan bir metodun,miras alan alt sınıfta yeniden tanımlanması,yapılandırılmasıdır. )

Örnek: Bu durumu,oluşturduğumuz hayvan ve kedi sınıfı üzerinde inceleyelim.

/*
 * To change this license header, choose License Headers in Project Properties.
 * To change this template file, choose Tools | Templates
 * and open the template in the editor.
 */
package finalanahtari;

/**
 *
 * @author Gozde
 */
public class hayvan {
   public final void yazdir()
   {
       System.out.println("Bu Bir Hayvan Sınıfıdır");
   }
}

Hayvan sınıfında oluşturduğumuz yazdir metodunu kedi sınıfında override etmeye çalıştığımızda hata alıyoruz.Sebebi metodumuzun final anahtar kelimesiyle tanımlanmış olmasıdır.

3) Metot Parametreleri için: Metot parametreleri Final olarak tanımlanırsa metot içerisinde parametrelerin değeri değiştirilemez.

Örnek: sayilar isminde parametreleri de sayi1 ve sayi2 olan bir metot oluşturalım.

sayilar metodumuzun sayi1 parametresi final olarak tanımlandığı için metot içerisinde değer atayamadık ve hata aldık.Sayi2 parametremize ise herhangi bir hatayla karşılaşmadan değer atayabildik.

4) Değişkenler için: Sınıf içerisindeki değişkenler Final olarak tanımlanmışsa bu değişkenlere ya tanımlandığı yerde ya da sınıfa ait constructor(yapıcı metot) içerisinde değer verilmelidir.

Örnek-1: Final bir değişken tanımlayıp değişkenin değerini bir metot içerisinde değiştirmeye çalışalım.

Final değişkenin değerini tanımlandığı yerde verdik.Değişkenin değerini metot içerisinde değiştirmeye çalıştığımızda hata aldık.

Not: Kod okunabilirliği açısından Final değişken isimleri büyük harfle yazılır.

Örnek-2: Final bir değişken tanımlayıp değerini constructor(yapıcı metot) ve bir metot içerisinde değiştirmeye çalışalım.

Tanımladığımız değişkene constructor(yapıcı metot) içerisinde değer verebildik.Fakat degistir metodu içerisinde değişkenin değerini değiştiremedik.Eğer Final değişkene değer verilmezse hata verir.

Final anahtar kelimesi ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar.Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.Java Final Kullanımı Java Final Kullanımı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir