Press "Enter" to skip to content

Karakter Dizileri Strings

Yaşar SAFALI 0

Karakter Dizileri Strings

Karakter Dizileri Strings

Bu yazımızda sizlere Karakter dizilerini  bir diğer adıyla Stringleri anlatacağız.Bir veya birden fazla karakterin bir araya gelmesi ile oluşan yapıya karakter dizileri(string) diyoruz.İster Python’da ister diğer programlama dillerinde olsun karakter dizileri programlama da önemli yer tutmaktadır.Karakter Dizileri Strings

Python’da karakter dizileri oluşturulurken tırnak işaretleri kullanılır.Yani tırnak işareti arasına yazdığımız herşey aslında bir karakter dizisidir. Karakter dizilerine uygulayabileceğimiz bir çok metot bulunmaktadır.Bunlara bir başka yazımızda detaylıca değineceğiz. Dilerseniz Karakter dizilerini tanımlamayı ve özelliklerini inceleyelim.
Python’da karakter dizileri tanımlanırken tırnak işaretleri kullanılır.Tek tırnak,çift tırnak ve üç tırnak sembolleri arasına karakter dizileri yazılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta biz tanımlama yaparken hangi sembol ile başladıysak o sembol ile bitirmemizdir. Bu semboller niye bir tane değilde üç tane diye sorabilirsiniz.Bunları zamanla kodlama yaparken iyice anlayacaksınız.Ama üç tane olması bizlere
gerçekten çok kolaylık sağlayacaktır. Karakter dizilerinin tanımlanmasına ,kullanılmasına artık geçebiliriz.

Karakter Dizilerinin Tanımlanması

Aşağıda bir karakter dizisinin örnek tanımlamasına yer verilmiştir.

 

karakterdizisi=str("yazılımhanem")
print(karakterdizisi)

Output:

yazılım
Biz daha önceki yazılarımızda Python’da değişken tanımlaması yapılırken türünü belirtmemize gerek olmadığını öğrenmiştik.Değişken türünü belirtmek yada belirtmemek tamamen sizlere kalmıştır.
karakterdizisi="yazılımhanem"
print(karakterdizisi)
karakterdizisi2='yazılımhanem'
print(karakterdizisi2)
karakterdizisi3="""yazılımhanem"""
print(karakterdizisi3)

Output:

yazılımhanem
yazılımhanem
yazılımhanem
 Yukarıdaki örneklerde de görüldüğü gibi karakter dizileri tanımlanırken tanımlamaya hangi tırnak işareti ile başlanmışsa onun ile bitirilmelidir. Aksi halde hata ile karşılaşılacaktır.Hatalı bir tanımlamaya aşağıda yer verilmiştir.
karakterdizisi="yazılımhanem.com'

 

Output:

 File "<ipython-input-5-c39d88150215>", line 1
  karakterdizisi="yazılımhanem.com'
                   ^
SyntaxError: EOL while scanning string literal
Peki biz bu tırnak işaretlerini nasıl kullanacağız.Örneğin siz bir özel isime ek ekleyeceksiniz ve bunu tek tırnak ile ayırmak istiyorsunuz Eğer ‘Yazılımhanem’in notları’ şeklinde bir tanımlama yaparsanız hata alırsınız.Yada karakter dizisinin içerisinde çift tırnak içerisine bir karakter dizisini almak istiyorsunuz.Örneğin “Yazılımhanem.com “Python dersleri” eğitim serisi” Bu tanımlamada sizlere hata verecektir.Hatta bu tırnak işaretlerinin ikisini de aynı anda kullanacağınızı varsayalım mesela “YazılımHanem’in “Python dersleri” eğitim serisi ” gibi bir karakter dizisi tanımlayalım.Bu tanımlamaların üçüde hata verecektir.
cumle='Yazılımhanem'in notları'
print(cumle)
cumle2="Yazılımhanem.com "Python dersleri" eğitim serisi"
print(cumle2)
cumle3="YazılımHanem'in "Python dersleri" eğitim serisi "
print(cumle3)

Output:

 File "<ipython-input-11-542a1da49361>", line 1
  cumle='Yazılımhanem'in notları'
                      ^
SyntaxError: EOL while scanning string literal
Bu gibi durumlarda karakter dizisi içerisinde tırnak işaretlerini kullanmak istiyorsanız kullanacağınız tırnak işaretlerinden farklı bir tırnak işareti ile tanımlama yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır.
cumle="Yazılımhanem'in notları"
print(cumle)
cumle2='Yazılımhanem.com "Python dersleri" eğitim serisi'
print(cumle2)
cumle3="""YazılımHanem'in "Python dersleri" eğitim serisi """
print(cumle3)
Output:
Yazılımhanem'in notları
Yazılımhanem.com "Python dersleri" eğitim serisi
YazılımHanem'in "Python dersleri" eğitim serisi 
 Yukarıda da görüldüğü gibi hangi tırnak işaretlerini kullanmak istiyorsak kullanmayacağımız tırnak işareti ile tanımla yapmak işimizi kolaylaştıracaktır.Peki bu işaretleri kullanmanın başka bir yolu yok mudur.Elbette vardır.Bunlara ilerleyen yazılarımızda Kaçış Dizileri olarak değineceğiz.Son olarak üç tırnak işaretinin bir kullanımına değinmek istiyorum.Örneğin ekrana şöyle bir yazı yazdırmak istiyoruz.
cumle="""Karakter dizileri
giriş derslerine  Hoş Geldiniz 
           Yazılımhanem.com"""
print(cumle)

Output:

Karakter dizileri
giriş derslerine      Hoş Geldiniz 

                      Yazılımhanem.com
Görüldüğü gibi üç tırnak bizlere Karakter dizilerini farklı satırlarda tanımlama olanağı sağlıyor.

Yukarıda anlattığımız gibi programcıya kullanım kolaylığı sağlayacak şekilde istenilen tanımlama şekli kullanılabilir. Tek dikkat edilecek husu hangi tırnak işareti ile başladıysak onunla bitirmektir.

Karakter dizileri ile ilgili anlatacaklarımız şimdilik bu kadar.Bir sonraki yazımızda  karakter dizilerine devam edeceğiz.

Bir cevap yazın