Press "Enter" to skip to content

Python Nedir ? Giriş

Yaşar SAFALI 0

Python Nedir ?

Python Guido van Rossum tarafından 1990 yılında geliştirilmiş bir programlama dilidir.İsmi düşünüldüğü gibi piton yılanından gelmemektedir.Guido van Rossum The Monty Python isimli bir İngiliz komedi grubunun Monty Python’s Flying Circus adlı oyunundan esinlenerek bu ismi vermiştir.Python Nedir

Python birçok alanda kullanılabilen dinamik bir dildir.Java,C++ gibi programlama dillerine göre daha kolay öğrenilebilir.Programlamaya yeni başlayan insanların kolayca öğrenebileceği ve tercih ettiği bir dildir. 

Neden Python ?

  •  Python C,C++,Java gibi dillerin aksine yorumlayıcı bir dildir.Yani derleme gereksinimi yoktur.Bu sayede çok hızlı çalışabilmektedir.Python’ın hızına bir örnek verecek olursak Google arama motorunda arama yaptığımızda milyonlarca sonucu saniyenin binde biri gibi değerlerde bizlere döndürmektedir.Bu işlemi Python gerçekleştirmektedir.
  • Python kolay öğrenilebilen bir programlama dilidir.Basit anlaşılabilir bir söz dizimi vardır.Söz dizimi girintilere bağlıdır.Hiç bir programlama dili bilmeyen,programlamaya yeni başlayan insanların tercihlerinin başında Python gelmektedir.
  • Python OOP’yi(nesne yönelimli programlama) destekler ama mecbur tutmaz.
  • Python açık kaynaklı bir programlama dilidir.
  • Bilimsel alanda yapılan çalışmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.Mevcut modülleri sayesinde hemen her alanda çalışma olanağı sağlar.
  • Google,Yahoo,Dropbox gibi büyük kuruluşlar her zaman bünyesinde python geliştiricilerine yer vermektedir.
  • Python ile masaüstü programlama, oyun programlama, taşınabilir cihaz programlama, web programlama ve ağ programlama çalışmaları rahatlıkla yürütülebilir.
  • Python programlama dili pek çok farklı işletim sistemi ve platform üzerinde çalışabilir. GNU/Linux, Windows, Mac OS X, AS/400, BeOS, MorphOS, MS-DOS, OS/2, OS/390, z/OS, RiscOS, S60, Solaris, VMS, Windows CE, HP-UX, iOS ve Android gibi, belki adını dahi duymadığınız pek çok ortamda Python uygulamaları geliştirebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir ortamda yazdığınız bir Python programı, üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan veya ufak değişikliklerle başka ortamlarda da çalıştırılabilir.
  • Python, Java ve .NET platformları ile entegre biçimde çalışma yeteneğine sahiptir.
  • En önemlisi Python özgür bir programlama dilidir.

Python Sürümleri

Eğer bir Python sürümü 2 sayısı ile başlıyorsa (mesela 2.7.11), o sürüm Python 2.x serisine aittir. Yok eğer bir Python sürümü 3 sayısı ile başlıyorsa (mesela 3.5.1), o sürüm Python 3.x serisine aittir.Piyasada  Python 2.x ile yazılmış bir çok program ve uygulama bulunmaktadır.Ancak Python geliştiricileri bu serinin yetersiz kaldığını görünce Python3.x serisi son yıllarda popüler olarak kullanılmaya başlandı.Python 3.x serisi 2.x serisine göre daha kulllanışlı ve güçlüdür.2.x serisindeki bir çok hatadan arındırılmıştır.Python3.x’teki büyük değişikliklerden ötürü, Python2.x ile yazılmış bir program Python3.x altında çalışmayacaktır. Aynı durum bunun tersi için de geçerlidir. Yani Python3.x kullanarak yazdığınız bir program Python2.x altında çalışmaz.

Bir sonraki yazımızda Python’ın kurulması ve çalıştırılması konularına değineceğiz.Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Bu yazıda  https://belgeler.yazbel.com/python-istihza/ adresinde yer alan bilgilerden alıntı yapılmıştır.

Bir sonraki Yazımızda görüşmek dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir