Press "Enter" to skip to content

Python Sayı Sistemleri

Yaşar SAFALI 0

Python Sayı Sistemleri

Python Sayı Sistemleri

Bu yazımızda Python’da sayılara değineceğiz.Python’da veri tipleri yazımızda sayılara bir giriş yapmıştık.Bu yazımızda ise  sayı sistemlerini anlatacağız.Sayı sistemleri sayıların hangi ölçütte değerler ifade edeceğini belirtir.En yaygın sayı sistemleri onluk,on altılık,sekizlik ve ikilik sayı sistemleridir.Şimdi bu sayı sistemlerini inceleyelim.

Onluk sayı sistemi

Onluk sayı sistemi biz insanların gündelik hayatta kullandığı sayı sistemidir.Decimal sayı sistemi olarak adlandırılır.Onluk sayı sisteminde sayıları oluşturabilmek için 10
rakam mevcuttur.(0 ile 9 arası)

On Altılık Sayı Sistemi

On altılık sayı sistemi bir diğer adıyla hexadecimal sayı sisteminde sayılar 16 adet rakamla ifade edilirler.Bu rakamlar 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,a,b,c,d,e,f dir.

Sekizlik Sayı Sistemi(Oktal)

Sekizlik sayı sisteminde sayılar 8 adet rakamla ifade edilir. Bu rakamlar 0,1,2,3,4,5,6,7 dir.

İkilik Sayı Sistemi

Bu sayı sistemi binary sayı sistemi olarak adlandırılır.Bilgisayar biliminin temelinde bu sayı sistemi kullanılır.0 ve 1 rakamlarından sayılar oluşturur.

Sayı Sistemlerini Birbirine Dönüştüren Metotlar

Python’da sayı sistemlerini birbirine dönüştürmekte kullanılan metotlar şunlardır.

bin() bu metot parametre olarak verilen herhangi bir sayı sistemine ait sayıyı binary sisteme çevirir.
hex() bu metot parametre olarak verilen herhangi bir sayı sistemine ait sayıyı hexadecimal sisteme çevirir.
oct() bu metot parametre olarak verilen herhangi bir sayı sistemine ait sayıyı octal sisteme çevirir.
int() bu metot parametre olarak verilen herhangi bir sayı sistemine ait sayıyı decimal sisteme çevirir.

print(bin(5))
print(hex(150))
print(oct(9))

Output:

0b101
0x96
0o11

Yukarıdaki örnek dikkatlice incelenirse metotlar bize sonucu karakter dizisi şeklinde vermektedir.Bu karakter dizisinin ilk iki karakteri sayının hangi sayı sistemine çevrildiğini belirtir.Geri kalan karakterler ise bizlere sayıyı verir.İlk örnekteki “0b101” ifadesinde “0b” sayının binary sisteme ait olduğunu 101 ise bizlere 5 sayısının ikilik tabandaki karşılığını verir. Aynı şekilde “0x96” ifadesinde ilk iki karakter bizlere sayının hexadecimal sisteme ait olduğunu bildirir.

Sayı Sistemleri ile ilgili anlatacaklarımız şimdlik bu kadar.Python’da Sayılar adlı yazımızı henüz okumadıysanız bu adresten okuyabilirsiniz.

Sorularınızı,yorumlarınızı,düşüncelerinizi yorum olarak yada info@yazilimhanem.com adresinden bizlere bildirebilirsiniz.Bir sonraki yazımızda görüşmek dileği ile iyi çalışmalar dileriz.

Başarılar

Bir cevap yazın